Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

Alexa,1996 yılında kurulmuş ve dünyadaki tüm web adreslerinin analizlerini yapıp,çeşitli kriterlere göre dünya geneli ve ülke geneli olarak sıralamalarını gösteren detaylı bir ölçümleme ve analiz aracıdır.

Alanında oldukça eski olduğundan  dolayı çok büyük bir veri tabanına sahip olan Alexa,sözkonusu veri tabanından ve yılların tecrübesine güvenerek kullanıcıların ilk olarak baktığı analiz aracıdır.

Alexa,bir websitesini ölçümlerken,ziyaretçilerin siteye erişim durumlarını,organik(arama motoru ile keşfedilmiş) ya da direkt geldiklerini,websitesinde kaç adresi ziyaret ettiklerini ve geçirdikleri vakti de göz önünde bulundurur,tüm bunlara göre bir analiz yapılır ve websitesinin ülke ve dünya geneli sıralaması oluşturulur.

Tüm Sitelerin Alexa Sıralaması Varmıdır?

Alexa’nın bir websitesinin sıralamasını kayıt altına almak için ilk önce o websitesinin dünya genelinde 30 milyon civarında bir sıralamaya sahip olmasını şart koşar,bu şarta uyan tüm siteler Alexa tarafından ölçümlenirler.

Buna ek olarak bir websitesinin Alexa Rank’ını görmek için o websitenin sahibi veya editörü olmanıza gerek yok,herhangi bir kullanıcı istediği tüm sitelerin Alexa sıralamalarına ve diğer bilgilerine ulaşabilir.

Alexa Sıralamamı Nasıl Öğrenebilirim?

Kendi websitenizin veya internet üzerinde yayımlanmış herhangi bir websitesinin Alexa sıralamasını öğrenmek istiyorsanız,Alexa.com adresine erişim sağlayıp,arama kutusuna websitenin adresini tuşlayıp Enter tuşuna bastıktan sonra Alexa ülke geneli ve dünya geneli sıralamayı görüntüleyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak ülkenizde bulunan sitelerden Alexa sıralamasına göre ilk 100 adresi de görüntüleyebilirsiniz.

Alexa Verileri Ne Sıklıkla Güncellenir?

Alexa,websitelerinin günlük,aylık,3 aylık ve 6 aylık trafik ortalamaları ve trafik kalitesini hesaplayarak buna göre genel bir değer üretir,bu demek oluyor ki; bir gün içerisinde websitenize sosyal medyadan veya farklı kaynaklar ile çektiğiniz fazla ziyaretçi sonucunda Alexa bu durumu ciddiye almayacaktır,çünkü; Alexa süreklilik ve kalite ister.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.