Bir Program Nasıl Yazılır ?

Bu yazımızda bir programın yazılabilmesi için yapılması ve izlenmesi gereken yolları ele alacağız.

Öncelikle bir program yazabilmeniz için bilgisayar şart 🙂

En basit ve en kısa şekilde yazıyı sonlandırmaya çalışacağım.

Kısaca programın tanımına bakacak olursak; ihtiyacımız olan işleri kolaya indirgeyerek daha kısa zamanda daha çok işlem yapmamızı sağlayan fonksiyonel şekilde tasarlanan ve kullanıma sunulan bilgisayar uygulamalarıdır.

Peki bu uygulamalar nasıl yazılır adım adım inceleyelim.

  1. 1. Ne yazacağız?
  2. 2. Neden yazacağız?
  3. 3. Ne ile yazacağız?
  4. 4. Nasıl yazacağız?

 

1. Ne yazacağız? 

Bir program yazacağız. 🙂 Bu adımda hazırlayacağımız uygulamanın adını ve işlevini belirliyoruz.

Ornek: Hesap Makinesi ; Matematiksel işlemleri kolaylaştırmak için.

2. Neden yazacağız? 

Matematiksel işlemleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda hızlı ve basit bir yöntem ile sonuclandirmak için yazacağız.

3. Ne ile yazacağız? 

Programların da yazılabilmesi için bilgisayarın onları anlayabileceği bir dile ihtiyaç vardır.

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş yoludur. Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar.

Alt seviye programlama dilleri: Makine koduna oldukca yakın programlama dilleridir.Makina hakimiyeti oldukca gelişmiştir.Bu programlama dillerini bilen kişilerin mikro işlemciler hakkında bilgi sahibi olması gereklidir.(Assembly programlama dili gibi)

Orta seviye programlama dilleri: Oldukça esnek olan bu diller hem üst hem alt seviye programlama yapabilirler. Alt seviye dillere oranla biraz daha anlaşılırdır. (C programlama dili gibi.)

Üst seviye programlama dilleri: Olay tabanlı programlama dilleri olarak da adlandırılırlar yalnız bu programlama dilleri sadece belirli fonksiyonlar etrafında çalışırlar ve programlama hakimeyitini azaltırlar. En hızlı ve en etkili programlama dilleri bu kategoridedir. (visual basic ve pic basic pro gibi) Diğer programlama dillerine kıyasla daha kolay öğrenildiği ve uygulandığı için yeni başlayanlara en uygun diller üst seviye programlama dilleridir.

Şu ana kadar 150’den fazla programlama dili yapılmıştır. Bunlardan bazıları Pascal, Basic, C, C#, C++, Java, Cobol, Perl, Python, Ada,Fortran, Delphi ve 1C Enterprise’dır.

Biz ise seviyeye göre hangi dili biliyorsak hangi dil kolayimiza geliyorsa onu seçip kullanmamız gerekiyor.

4. Nasıl yazacağız? 

Önce karegrofik bir kurgu oluşturuyoruz, yani programimiz nasıl çalışacak ne işlemler yapacak

Örnek : Bir metin kutusuna girilen rakam ile başka bir metin kutusuna girilen rakamı, toplama butonuna basildiginda toplayacak, çıkarma butonuna basildiginda çıkaracak, çarpma butonuna basildiginda çarpacak , bölme butonuna basildiginda bölecek.

Sonra algoritmayı oluşturuyoruz.

Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Yani belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çizilen yola algoritma denir. Genellikle programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır. Aynı zamanda algoritma tek bir problemi çözecek davranışın, temel işleri yapan komutların veya deyimlerin adım adım ortaya konulmasıdır ve bu adımların sıralamasına dikkat edilmelidir. Bir problem çözülürken algoritmik ve sezgisel (herustic) olmak üzere iki yaklaşım vardır. algoritmik yaklaşımda da çözüm için olası yöntemlerden en uygun olan seçilir ve yapılması gerekenler adım adım ortaya konulur. Algoritmayı belirtmek için ; metinsel olarak düz ifade ve akış diyagramı olmak üzere 2 yöntem kullanılır.

Oluşturduğumuz bu algoritmaya göre de seçtiğimiz programlama dilini kullanarak programımızı yazabiliriz.

Herkese kolay gelsin, ilerleyen yazılarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.