Php Dersleri

Merhabalar arkadaşlar,

Sizlere bu konumda CodeIgniter kütüphanesinden bahsedeceğim.

Codeigniter nedir?


Codeigniter PHP ile dinamik web uygulamaları geliştirmek için geliştirilmiş bir kütüphanedir.
Codeigniter projesi ilk çıktığında Ellislab şirketi tarafından ortaya çıkarılsa da 6 Kasım 2014 tarihinden beri British Columbia Teknoloji Ensitütü’ sü yönetimi altında  geliştirilmeye devam etmektedir.

Codeigniter MVC (Model-View-Controller) yapısını kullanılır.

Codeigniter seo dostu URL’ ler üretir. 
Örn. : (deep-kod.org/forum/konu/104)


Neden Codeigniter?

Codeigniter yaygın olarak ihtiyaç duyulan görevler için zengin bir kütüphane sunmanın yanı sıra bu kütüphanelere erişmek için basit bir arayüz ve mantıktsal yapı sağlayarak, hızlı projeler geliştirilmesini sağlar.

Codeigniter, yapılacak bir işlem için gereken kod miktarını en aza indirerek projeye yaratıcı bir şekilde odaklanılmasını ve geliştirilmesini sağlar.

Codeigniter hafif bir kütüphanedir ve çekirdek sistem diğer kütüphanelerin aksine sadece birkaç küçük kütüphane gerektirir. Codeigniter belirli bir işlem için geliştiricinin ihtiyaçlarını temel alır ve istek üzerine kütüphaneler dinamik olarak yüklenir, bu nedenle temel sistem oldukça yalın ve oldukça hızlıdır.

Codeigniter veritabanı bağlantısı, dosya yükleme, oturum yönetimi gibi işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir kütüphanedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.