Front End Back End

Görsel

Görsel

Front end ve back end  afiş hali ile tanımı.
Bu geliştiriciden geliştiriciye değişir.

Front-End geliştiriciler için çeşitli iş pozisyonları vardır. Unutulmamalıdır ki, bir unvanı bir şirkette belirli görevler gerektirebilir; Bir başkasında tamamen farklı bir şey ifade edebileceği için, bu belirli rolün gerektirdiği şeyleri net bir şekilde anlamak en iyisidir. Bu unvanlar şunlardır:

  • Front-End Developer
  • Web Designer
  • UI / UX tasarımcıları sırasıyla Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi üzerine odaklanan ön uç geliştiricidir. UI tasarımcıları, sitenin tasarımının görsel yönlerini vurgularken, UX tasarımcıları sitenin tercih edilen kullanıcılar ile iyi çalıştığından emin olmak için birden çok kullanıcı testi gerçekleştiriyor.

Şimdi bunların hepsini gerçeğe dönüştürmek ve front-end öğelerine koyduğunuz bilgileri depolamak için bunun gerçekleşmesi için arka planda çalışan teknolojiye ihtiyacımız var.

Back-End genellikle üç bölümden oluşur: bir sunucu, bir uygulama ve bir veritabanı. Bir uçuş rezervasyonu yaparsanız ve ya konser biletleri satın alırsanız, genellikle bir web sitesi açıp front-end kısmıyla etkileşim kurarsınız. Bu bilgileri girdikten sonra, uygulama bir sunucuda oluşturulan bir veritabanında saklar. Kolaylığı sağlamak için bir veritabanını bilgisayarınızda dev bir Excel elektronik tablosu olarak düşünün, ancak bilgisayarınız (sunucu) örneğin Arizona’da bir yerde saklanır.
Bilgiyi yazdırmak için uygulamaya tekrar giriş yaptığınızda bu bilgilerin tümü sunucuda kalır, tüm bilgiler hesabınızda hâlâ oradadır.
Bir back-end geliştiricisini birlikte çalışmak için bu teknolojiyi oluşturan bir kişiye seslendik. Backend teknolojileri genelde PHP, Ruby, Python,Java gibi dillerden oluşur. Bunları kullanımı daha da kolaylaştırmak için genelde Ruby on Rails, Cake PHP ve Code Igniter gibi çerçevelerle geliştirilmişlerdir; bu da geliştirme işlemlerini daha hızlı ve daha kolay işbirliği içinde yaparlar.
Sahaya yeni giren birçok Web uzmanı, WordPress hakkında konuşan bir sürü insan duymuş olabilir. WordPress, front-end ve back-end’in birlikte çalışılmasına iyi bir örnektir, çünkü WordPress PHPüzerinde kurulmuş ve bir veritabanı ile sunucunuza yüklemek zorunda olduğunuz açık kaynaklı bir çerçevedir. Tasarımcılar sonra CSS, jQuery ve JavaScript kullanarak WordPress sitelerinin görünümünü ve işlevselliğini özelleştirirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.