PHP İle Websitesi Nasıl Hazırlanır?

 

PHP ile websitesi nasıl hazırlanır?

PHP ile websitesi nasıl hazırlanır?

PHP dili ile bir websitesinin hazırlanışı birden çok yol ile sağlanır. Düz PHP kodlama, yani hiçbir alt yapı, iskelet (framework) kullanmadan bir websitesi hazırlandığı gibi birçok fonksiyonu, faydayı içinde bulunduran paketler ile de bu yapılabilir.

PHP diline ilk başladığım sıralarda bende gelişi güzel kodlamalar ile websiteleri hazırlardım. Ta ki PHP framework’ler ile tanışmadan önce. framework, ingilizce bir kelime olup iskelet anlamına gelmektedir. Amaç, komplike büyük işlerin altından profesyonelce bir yardım alarak kalkmaktır. Çünkü frameworkler, yapılacak olan işin yükünü çok ciddi bir şekilde azaltmakta ve çok ciddi çözümler üretmektedir. Bu altyapıların %90 open source yani açık kaynaktır ve yüzlerce kişi tarafından desteklenip sürekli taze tutulmaktadır.

Kullandığım ilk framework CodeIgniter’dı. Sonradan desteğini bırakınca Laravel PHP framework ile tanıştım.

PHP Framework Seçimi

En başta bu seçimi yapabilmek için birkaç soruya cevap bulmamız gerekli;

1. Kullanacak olduğumuz framework’ün özellikleri ve kapasitesi nedir?
2. Öğrenilmesi kolay bir PHP framework mü?
3. Öğrenilmek istenen framework aktif bir takım tarafından sürekli güncel tutuluyor mu?

Laravel PHP Framework

Laravel Taylor Otwell isimli bir şahıs tarafından 2011 yılında yapılmıştır. En çok bilinen ve kullanılan bir framework. Sloganı “PHP framework for Web Artisans” yani “Web Zanaatkârları için PHP çatısı”. Codeigniter’dan sonra ilk tanıştığım framework. Artık desteklenmediği için bırakmıştım, şimdi tekrar başlandı desteklenmeye bildiğim kadarıyla.

Symfony PHP Framework

Symfony Jonathan Wage tarafından 2005 yılında pisyasaya sürülmüş bir framework. Birçok popüler projeler; Drupal phpBB Symfony framework kullanmıştır. Bunların yanı sıra Laravel ve benzeri birçok framework’e ciddi bir altyapı sağlamıştır.

Yii PHP Framework

Qiang Xue tarafından 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Yii güvenilir, yüksek performans ve hızlı bir alt yapıya sahiptir. Composer paket yöneticisinin kullanılabilmesi ihtiyaçların en hızlı ve en güzel bir şekilde karşılanması sağlar. Artık zamanımızda birçok altyapı Composer ve benzeri Paket Yöneticileri kullanmaktadır.

Bir sonraki yazımız Laravel PHP Framework’e başlangıç olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.